دسر پارتی مریم بانو
 

 

سلام

امیدوارم خوب و خوش و سرحال باشین و از این هوای سرد برفناک، حسابی لذت ببرین !!

بالاخره بعد از کلی دردسر، یه دستور به درد بخورِ پاناکوتا پیدا کردم !! چون اولین بار بود که درست میکردم و به قلقهاش وارد نبودم خیلی اذیت شدم، اما با این حال به نظرم انقدر خوشمزه بود که ارزشش رو داشت !! ... هرچند همیشه دردسر درست کردن دسر، برای بار اوله و برای دفعات بعدی دست آدم راه میفته !! ولی توصیه میکنم حتماً این دسر رو درست کنین که واقعاً خوشمزه است و خصوصاً خیلی هم شیکه و به درد مهمونیهای رسمی و رودربایستی دار و مهمونیهایی که میخواهین کلاس بذارین میخوره !!! من که میخوام هم برای دوره خانوادگیمون وهم برای پاگشا کردن نو عروس، این دسر رو (البته با کمی تغییرات) درست کنم !

حالا میرسیم به دستورش:  

پاناکوتا یعنی ژله ی خامه ای که به دلیل طعم خاصش باید حتماً همراه ژله درست بشه .. یعنی باید یه جوری ژله ی ساده رو توش بچپونین !! حالا میخواهین لایه لایه با ژله درستش کنین یا به صورت خرده شیشه یا به شکل پاناکوتای مغزدار (مغزش میشه ژله) که من میخوام این حالت رو یکبار تست کنم!!  

درست کردن این دسر، سه مرحله داره: یکی آماده کردن پودر ژلاتین حل شده، یکی تهیه ی مایه اصلی و سوم هم تهیه ژله ساده!

مرحله 1: اول دو قاشق سوپخوری آب سرد توی یه ظرف کوچیک میریزیم و بعد پودر ژلاتین رو میریزیم روش و به روش بن ماری میذاریم روی کتری و اصلاً هم بهش کاری نداریم تا خودش حل بشه . مشکل دستور، اندازه ی پودر ژلاتین بود، توی دستور گفته بود یک ونیم قاشق چایخوری پودر ژلاتین، اما با این مقدار، مایه نگرفت! و من مجبور شدم بعد از یک روز که در یخچال موند و نگرفت و منو حرص داد؛ دوباره پودر ژلاتین اضافه کنم ....!! برای امتحان سه چهارم لیوان از مایه رو برداشتم و بعد به باقیمانده ی مایه دو و نیم قاشق چایخوری سر پر، پودر ژلاتین رو با آب سرد مخلوط کردم وبه مواد اضافه کردم که با اینکار مایه گرفت! در کل فکر کنم برای این دستور یک قاشق سوپخوری سرخالی خوب باشه !

در مرحله دوم، سه چهارم لیوان شیر رو با نصف لیوان خامه (میشه یک و یکسوم خامه مربعی شکلهای کوچک که سفته)، و با سه چهارم لیوان شیر نارگیل و یک چهارم لیوان شکر را در یه ظرف با هم مخلوط میکنیم و میذاریمش روی گاز (با شعله ی ملایم) که شکر ها حل بشه و خامه هم یکنواخت بشه. دقت بشه که چون توش خامه داره نباید بذارین مواد بجوشه و قبل از جوشیدن باید برش دارین! (وقتی مواد مخلوط شدن و شکر حل شد تا قبل از نقطه ی جوشش، 2 دقیقه میذاریم بمونه) و بعد برش میداریم و میذاریم یه ده دقیقه ای بیرون در هوای آزاد بمونه تا خنک شه... در همین حین مایع ژلاتین آماده رو هم از روی کتری بر میداریم.

 

 

توجه بشه که باید این دو مایع هم دما باشن وگرنه مایع ژلاتین شیر رو میبرونه!! وقتی تقریباً هم دما شدند (با انگشت امتحان کنین!) مواد رو قاطی میکنیم و خوب هم میزنیم و میذاریم یه کم خنک شه و بعد میذاریمش توی یخچال که خودشو بگیره.

اینم عکسش:

 


وقتی تقریباً خودشو گرفت، ژله انار رو با یه لیوان آب سرد و یه لیوان آب جوش درست میکنیم و وقتی گرماش رو ازدست داد با قاشق و به آرومی میریزیمش روی پاناکوتا و دوباره میذاریمش تو یخچال.

من همه جا خونده ام که اگه بذاریم پاناکوتا کاملاً بگیره و بعداً ژله ها رو روش بریزیم موقع برگردون دسر از قالب، لایه ها جدا از هم درمیان ... مال من که اینطوری نشد؛ حالا در جریان باشین که اگه برای شما پیش اومد، علتش این بوده  !!!!

اینم عکسش:

 

 


 

این رو هم میذاریم توی یخچال، و وقتی خودشو گرفت قالب رو برمیگردونیم!

 

 

من برای تزیینش از پودر پسته و پاستیل استخونی سفید و انار دونه شده استفاده کردم .. همچنین با قالبِ شیرینی نخودچی، بقیه ژله ی انار رو که مونده بود به شکل قلب و گل قالب زدم و برای تزیین استفاده کردم!

اینم عکسش


 چون از این ژله خیلی خوشم اومد، پارتی بازی کردم و دو تا عکس ازش گذاشتم !!!


یادم رفت از حالت برش خورده اش عکس بگیرم که داخلش رو هم ببنین! وقتی خوردیمش یادم افتاد شرمنده !!!

دورادور نوش جان !!!

[ ۱۳۸٩/۱٠/٢٢ ] [ ۳:٢٧ ‎ب.ظ ] [ مریم منفرد ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

کارشناس ارشد اقتصاد و کارمند بانک که توی فکر راه انداختن یه کافی شاپ دنج و آرومه واسه فردایی که قراره اضافه کارامون قطع بشه !! دی:
نويسندگان
صفحات اختصاصی
امکانات وب